top of page

Hormonální jóga

Autorka hormonální jógové terapie, paní Dinah Rodrigues, vystudovala filosofii
a psychologii. Je uznávanou jógovou terapeutkou s více než padesátiletou praxí
v józe. Své studium jógy vložila do hormonální jógové terapie, kdy sestavila vědeckými studiemi podloženou ucelenou sestavu cviků.

S Dinah Rodrigues jsem se setkala osobně a hormonální jógovou terapii jsem se naučila přímo od ní. Díky tomu Vám mohu dál předávat hormonální jógu. Jako přímá žákyně Dinah Rodrigues jsem se stala certifikovanou lektorkou hormonální jógové terapie pro ženy. 

Pro koho je hormonální jóga určená? 

Hormonální jógová terapie je určená pro všechny ženy bez rozdílu věku, které mají potíže
s hormonální nerovnováhou anebo řeší její prevenci. Praktikování hormonální jógové terapie je snadné, cviky jsou jednoduché a snadno zapamatovatelné. Hormonální jógová terapie je vhodná pro každého, není nutná žádná předchozí zkušenost s jógou.

 

Cílem kurzů hormonální jógy je správné osvojení si technik natolik, aby žena byla schopna pravidelně cvičit sama. Při správném osvojení si sestavy není domácí cvičení náročné na čas.

K čemu je hormonální jóga dobrá? 

​Hormonální jógová terapie  pro ženy slouží pro znovuaktivování hormonálního systému žen a odstranění symptomů menopauzy, premenstruačního syndromu, polycystických vaječníků a neplodnosti. Jedná se o holistickou a terapeutickou metodou, která se zaměřuje na léčení organismu jako celku. Hormonální jógová terapie, na rozdíl od hathajógy, jež se zaměřuje na zdravého člověka, řeší již vzniklou hormonální nerovnováhu, popř. se zaměřuje na její prevenci. Systém hormonální jógové terapie pro dosažení intenzivních a rychlých účinků využívá dynamické ásany, dechové, tibetské a relaxační techniky, mudry, bandhy a mantry. Hormonální jóga je komplexním působením na fyziologickou, tělesnou, psychickou a energetickou úroveň organismu; je to omlazující technika obnovující a zvyšující tvorbu hormonů za současného posilování endokrinního systému.

Hormonální jógová terapie má však
i kontraindikace!

Mezi kontraindikace hormonální jógové terapie například patří těhotenství, endometrióza, velký myom, rakovina prsu, pokročilá osteoporóza, zvýšená funkce štítné žlázy, zánět středního ucha, onemocnění týkající se srdce, zdravotní problémy v oblasti břicha, doba krátce před/po operaci, vysoký krevní tlak, psychiatrické onemocnění nebo vážné problémy pohybového aparátu.

 

Pokud máte nějaké pochybnosti o svém zdravotní stavu, konzultujte se svým lékařem ne/cvičení k zvyšování produkce hormonů štítné žlázy a ženských pohlavních hormonů.

Kurzy, lekce a semináře hormonální jógy

Výuka hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues běží na Dobráku již několik let. Cílem výuky je naučit ženy techniky hormonální jógy tak, aby byly schopné samostatné domácí praxe.

 

Výuka hormonální jógové terapie podléhá přísným etickým pravidlům, která určila přímo Dinah Rodrigues. Mezi etická pravidla patří láska, empatie, disciplína, oddanost, diskrétnost
a připravenost pomoci studentům.  Mezi další pravidla výuky hormonální jógové terapie patří to, že se nemění pořadí cviků, nepřidávají se nové prvky do sestav, je zakázána úprava skript, vytváření audio a video nahrávek sestavy lektorem nebo studenty, stejně tak je zakázáno vytváření vlastních plakátů s fotografiemi sestavy. 

Výuka hormonální jógové terapie podléhá následujícím pravidlům: kurzy, lekce anebo semináře jsou výukové, cílem je naučit celou sestavu, přičemž učím sestavu tak, jak jsem se ji osobně naučila od Dinah Rodrigues. Do výuky nepřidávám jiné prvky ani cviky z jiných druhů cvičení. Počet studentů volím podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Počet studentů odpovídá mým zkušenostem co by lektora. Cenu výuky určuji já jako lektor s přihlédnutím k cenám kurzů Dinah Rodrigues, přičemž se cenou viditelně nesnižuje hodnota metody. 

Ať už zvolíte jakoukoliv formu výuky hormonální jógové terapie, nezapomeňte, prosím, že:

„DOBRÉ VÝSLEDKY JSOU POUZE PRO TY, KDO CVIČÍ.“   

(cit. Výuková skripta pro lektory HJT, kniha D. Rodrigues Hormonální jógová terapie pro ženy)

Hormonální jógu Vám doporučuji, pokud Vás trápí například

menopauza nebo předčasná menopauza

neplodnost

hormon. nerovnováha po vysazení antikoncepce

premenstruační syndrom

bolestivá a nepravidelná menstruace

polycystické vaječníky

ztráta menstruace nebo ovulace

nedostatečné libido

inkontinence

syndrom karpálního tunelu

nedostatečná činnost štítné žlázy

nevysvětlitelná únava nebo ztráta energie 

Kurzy hormonální jógové terapie

V současné době probíhají individuální kurzy pro jednotlivce nebo malé skupiny žen. 

Termíny cvičení:

po domluvě

Podmínky účasti na kurzu:

pouze ucelený kurz

bottom of page