top of page

Jóga pro rodiče a děti
(předškoláci, mladší školní věk)

Jóga pro rodiče a děti je společným cvičením ve dvojici, kdy společně cvičí (pra)rodič a jeho ratolest. Lekce jsou sestavené tak, aby se děti učily zábavně a hravě zdravému pohybu, dýchání, zklidnění i všímavosti. Stejně jako pro nás dospělé, je i pro děti lekce jógy bezpečným prostorem bez hodnocení, nálepkování a soutěžení. Jóga se tak stává místem, kde děti poznávají alternativu k aktivitám zaměřeným na výkon a vnější cíl. Praktikováním jógy se děti postupně učí zábavnou formou tomu, jak ohleduplně zacházet se svým tělem. Živější děti jóga zklidní, klidnější děti naopak povzbudí k činnosti. 

 

Jógové lekce jsou sestaveny tak, aby byly komplexní, avšak s ohledem na fyzické možnosti dětí a také na jejich schopnost udržet při aktivitách pozornost.  V průběhu lekce se střídají jógové pozice a jógové hry, dechové a relaxační techniky a rovněž techniky umění všímavosti. Aktivity jsou vybírány tak, aby byla podněcovaná přirozená zvídavost a fantazie dětí. Děti se v pohybu učí nejenom správnému držení těla, ale i vytrvalosti, obratnosti a síle. Pohyb má úzkou vazbu na psychiku, což můžeme následně vnímat ve způsobech komunikace, spolupráce nebo v sebevědomí dětí. 

Jóga pro rodiče a děti není ale jenom o dětech. Velkou mírou se do všech aktivit zapojují také rodiče. Benefitem společného cvičení je podpora jejich fyzické, emoční a sociální vazby. Při vzájemném cvičení se vzájemně učí vnímat nejenom sebe, ale i svého jógového partnera. Učí se tomu, aby bylo společné cvičení bezpečné a příjemné pro oba. Učí se principu spolupráce, budují si důvěru v sebe i ve vztahy a získávají zdravé sebevědomí. Jako důležité vnímám, že při cvičení v páru si děti uvědomují dotek, vnímají fyzický kontakt, čímž poznávají svoje vlastní hranice, a to jak tělesné, tak i mentální.

Nezapomínejme však na to, že při cvičení je důležitá vlastní praxe; jen díky ní můžeme vnímat správnější držení těla, rozvoj zdravé sebedůvěry a  koordinace pohybu, lepší spánek, umění relaxovat nebo rozvoj fantazie či úcty k sobě i okolí (cit. ze skript ČADJ). 

Co ke cvičení potřebujete?

Ke cvičení jógy se svými dětmi Vám stačí opravdu málo. Určitě je potřeba, abyste měli chuť a náladu cvičit, jelikož jenom tak nadchnete do jógy i své děti. Rodiče jsou pro děti ideálem a vzorem, který milují a s láskou napodobují. I když se na lekci připravíte, buďte k dětem vnímaví a respektujte jejich momentální náladu a energii. Vytvářejme společně jógu, která nám všem bude přinášet radost. Je tedy jenom na nás co zasadíme a co sklidíme.

Termíny cvičení

 

od 05.října 2023

čtvrtky 17-18 hodin

přihlašování je již možné, 

počet míst je omezený

Účast na kurzu

Forma rezervací:

pouze závazné rezervace uceleného kurzu s platbou kurzovného předem

Storno podmínky:

při odhlášení z kurzu činí storno poplatek 50% kurzovného, při odhlášení 14 kalendářních dnů a méně před zahájením činí storno poplatek 100%
z ceny kurzu, vždy ale preferuji domluvit se na náhradním termínu, popřípadě za sebe můžete poslat náhradu

bottom of page