top of page
  • Obrázek autoraEva K.

Jóga s dětmi na Dobráku ve Vyškově

Jestli je pro někoho typické pořekadlo "Nikdy neříkej nikdy!", jsem to já. S jógou kamarádím roky, pár let ji učím a vždycky jsem zarytě tvrdila, že děti, já a jóga k sobě nepatří. Zkrátka, vždy jsem byla přesvědčená o tom, děti nejsou moje cílová skupina. Změnilo se to až nedávno, a to díky nápadu realizovat jógu pro maminky a děti.


Prvotní vize byla umožnit rodičům malých dětí chodit na jógu. Představovala jsem si to tak, že si maminky zacvičí a děti si zacvičí společně s nimi. Ano, to byla dobrá, leč naivní představa. Abych mohla realizovat jógu s dětmi, pustila jsem se do studia dětské jógy u České asociace dětské jógy. První kurz, který jsem absolvovala, byla Jóga pro rodiče a děti.


Jóga pro rodiče a děti


Jóga pro rodiče a děti mne doslova uchvátila, takže se s velikým nadšením ujímám role lektora. Cílem této jógy je jak radost z pohybu, tak i vize kvalitně tráveného času rodičů a dětí. Na kurzech mne nejvíce baví sledovat, jak rodiče a děti poznávají svět jógy společně. Poznávají jógové hry, učí se dýchat, soustředit pozornost, relaxovat. Učí se spolupráci, toleranci i respektu a to nejenom vůči svým jógovým partnerům, ale i všem ostatním dospělým a ostatním dětem. Děti a rodiče se při společné józe poznávají jinak než v běžné každodenní rutině. Jóga je jejich společným prostorem a časem. Je to hodina drahocenného času, kde je nikdo a nic neruší. Je to chvilka, v níž se mohou společně hýbat, bavit, smát a objímat. Společné cvičení dětí s rodiči nabízí nepřeberné množství jógových cviků a her, které na běžných lekcích jógy s dětmi bez rodičů nemáme.Dětská jóga - můj vlastní pohled na věc

Jakmile se mi povedlo otevřít kurzy pro rodiče a děti, pustila jsem se do dalšího vzdělávání v dětské józe. Absolvovala jsem mimo další kurzy i metodiku cvičení dětské jógy. Díky tomuto vzdělání v józe mohu učit jógu děti a jsem zapsaná jako cvičitelka dětské jógy pod Českou asociací dětské jógy.

Jako lektor jsem přesvědčená o tom, že jóga je pro děti skvělou volbou, a to v jakékoliv podobě. Mezi přínosy dětské jógy například patří osvojení si správného držení těla, umění vnímat své vlastní pocity a umění tyto pocity zpracovat, zvládání stresových situací doma i ve škole, radostný pohled na svět, optimistické naladění nebo třeba trénink paměti a pozornosti. Jóga děti učí poznávat jejich vlastní identitu a jejich postavení ve světě okolo nich. Díky józe se děti stávají zdravě sebevědomými, uvědomují si sami sebe a přiměřeně umí respektovat svoje okolí.


Pokud jste se čtením dostali až sem, pokud Vás moje vize dětské jógy zaujala a zajímá Vás jaké kurzy či lekce jógy s dětmi na Dobráku probíhají, můžete se kouknout přes tlačítko níže.
bottom of page